Десняньский Біосферний Резерват

Деснянський біосферний заповідник

Біосферний Резерват Розточчя

Біосферний заповідник Розточчя

Шацький Біосферний Резерват

Біосферний заповідник Шацький

Українсько-німецьке співробітництво

Мета Проекту

Засідання керівного комітету в Міністерстві екології, Київ, 2019 © Ібіш П

У тісній співпраці трьох біосферних резерватів ЮНЕСКО - Деснянського, Шацького та Розточчя - Фонд Міхаеля Зуккова та Центр еконіки та управління екосистемами при Університеті сталого розвитку Еберсвальде об’єднали зусилля у цьому проекті.

Метою є інтеграція підходу до адаптації на основі екосистем до національного та регіонального планування та дій, що призведе до більш адаптованого землекористування та стимулювання сталого розвитку в часи прискорення кліматичних змін.

 
 

Міжнародна кліматична ініціатива німецького уряду фінансує цей проект із серпня 2018 року. Тривалість проекту три роки. Він реалізується партнерами під егідою Biosphere.Center. (Біосфера.Центр).

 

 

 

 

Екосистемна адаптація (EA) до зміни клімату та сталий розвиток шляхом розширення можливостей українських біосферних резерватів

Очікуваний результат - розширення можливостей трьох біосферних резерватів у трьох різних екорегіонах для того, щоб стати взірцями для наслідування, які каталізують впровадження нового типу спільного та адаптивного управління екосистемами в навколишньому ландшафті.

 

 

 

 

Бенефіціари та Цільові Групи

Проект націлений на широке коло зацікавлених сторін (наприклад, на мешканців, землекористувачів, адміністративний персонал біосферних резерватів та користувачів  екосистемих послуг), а також для політиків на національних та регіональних рівнях. Будуть запроваджені та адаптовані нові методи, що дозволяють брати участь зацікавленим сторонам, щоб забезпечити довгострокові переваги для різних суб’єктів.

Біосферні резервати мають можливість взаємодіяти з населенням та різними суб’єктами, використовуючи відповідні інструменти та концепції, а також не лише забезпечувати передачу знань, а й виступати партнером, що займається інтересами населення та місцевою економікою. Особливо важливим є можливість фінансування та тестування міні-грантових проєктів інноваційним фондом EA  розроблених у регіоні для зацікавлення місцевих громад.

Проєктна Діяльність

У рамках проєкту було ініційовано низка семінарів для зацікавлених сторін, в яких брали участь різні учасники - від дітей шкільного віку, лісників, дослідників, науковців та галузевих експертів до працівників біосферних резерватів. Учасники обмінялись знаннями та обговорили питання щодо місцевих екосистем та їх послуг.

Студенти та викладачі в майстерні, Поріччя, Розточчя, листопад 2018 © І. Хомин

У першому кварталі 2019 року було проведено просторовий аналіз та  представлено карти на експертних семінарах, що проводились з травня по червень у містах Суми, Івано-Франкове та Світязь. Тут були включені результати попередніх семінарів, що також отримали подальший розвиток. Результатом роботи є комплексна діагностика району, включаючи виклики функціональності екосистеми, обумовлені зміною клімату та землекористуванням, а також опис потенційних екосистемних стратегій адаптації до змін клімату.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

У 2020 році в трьох біосферних резерватах було проведено конкурс ідей щодо проєктів EA. Журі на основі фіксованих критеріїв відбору та двоступеневого процесу голосування вибрало загалом дев'ять переможців (по три на кожен біосферний резерват) для міні-грантів у рамках проєкту. Етап реалізації проєктів розпочався у грудні 2020 року.

Протягом другої половини 2020 року було проведено численні, переважно онлайн семінари для розробки стратегії методом MARISCO. Тут біосферні резервати розробили каталог стратегій EA, що містить відповідні заходи та дії. Крім того, разом із кожним біосферним резерватом та для кожного з них було розроблено п’ять стратегій EA з докладними робочими планами та планами моніторингу. Вони призначені для інформування про майбутні заходи та перспективні плани та надання цих матеріалів для регіональних та обласних адміністрацій, а також можливостей для (міжнародних) проєктних пропозицій.

Розробка робочих планів з Шацьким БР Віталієм Туричем, 24.09.2020 © Центр Еконіки