Десняньский Біосферний Резерват

Деснянський біосферний заповідник

Біосферний Резерват Розточчя

Біосферний заповідник Розточчя

Шацький Біосферний Резерват

Біосферний заповідник Шацький

Біосферні Резервати

Біосферні резервати - Спеціальні місця для спільного навчання

Біосферні резервати- це місця, де поєднуються природа та культура. Таким чином, вони є міжнародно визнаними територіями за їх біорізноманіття та культурні цінності, та є важливими "живими лабораторіями" для збереження екосистем шляхом сприяння екологічно стійким моделям людського та економічного розвитку, а також шляхом забезпечення продовження досліджень, освіти та надання інформації .

Екскурсія по Деснянському БР з Міхаелем Зукковим, травень 2019 © Мак К

Динамічна всесвітня мережа

Ще в 1971 р. Організація Об'єднаних Націй з питань освіти, науки та культури (ЮНЕСКО) створила програму «Людина та біосфера» (МАБ) як міжнародну міждисциплінарну програму з метою створення наукової бази для покращення відносин між людьми та навколишнім середовищем. У 1974 р. Спеціальна група програми MAB розробила концепцію біосферних заповідників (природоохоронні території), визнаючи, що збереження біологічного різноманіття, сприяння економічному розвитку та збереження пов'язаних з цим культурних цінностей часто суперечать цілям. Починаючи з 1970-х рр. ЮНЕСКО визначила низку територій у всьому світі як біосферні резервати (території для природи і людей). Після призначення цих регіонів доручено слугувати навчальними майданчиками та зразками для наслідування для сталого розвитку, розробляючи місцеві рішення глобальних проблем. В результаті була створена мережа біосферних резерватів, яка наразі включає 686 районів у 122 країнах світу (на 2018 рік), включаючи 20 транскордонних ділянок, і ця кількістьпостійно зростає.

Українська мережа сайтів передового досвіду

Екскурсія по БР Розточчі, травень 2019 © Стрямець Г

В Україні наразі існує 8 біосферних резерватів ЮНЕСКО, з яких чотири створені як транскордонні біосферні резервати разом із сусідніми країнами. Подальші - у плануванні. За часів Радянського Союзу на території України існували лише три біосферні заповідники. Українські біосферні заповідники охоплюють широкий спектр екологічних та культурних умов - від альпійських та лісових екосистем до степових районів із відносно інтенсивним використанням землі до рівномірних, заплавних та дельтових районів. Це також означає, що в залежності від району виникають дуже різні виклики та можливості розвитку. Тим не менш, постійний обмін між резерватами є дуже плідним, оскільки можна випробувати різні можливі рішення та обмінятися досвідом найкращої практики - найкраща умова для нових ідей та нових перспектив, навчаючись одне від одного!

Що робить біосферний резерват? Він підтримує інноваційні ідеї та проекти, спрямовані на досягнення сталого розвитку, сприяючи:

  • збереженню - захисту біорізноманіття та культурного різноманіття
  • розвитку - сприянню стійкій економіці та суспільству для людей, які живуть і працюють у регіоні
  • навчання - сприяння освіті, навчанню та дослідженню для підтримки збереження та сталого розвитку
Модельна карта зональності біосферних резерватів © Мак К

Для того, щоб мати змогу вирішити всі ці функції, була розроблена система зонування резерватів, що включає три різні зони, що є однією з особливостей біосферних резерватів:

  • Заповідна зона - зона суворого захисту екосистем / без використання
  • Буферна зона - оточує основні райони - використовуються для наукової та освітньої діяльності
  • Перехідна або транзитна зона - найбільша територія - соціально-екологічно стійкі практики землекористування та використання земель